Jdi na obsah Jdi na menu
 


HTC Touch HD-recenze (2. část)

24. 1. 2010

3. Softwarová výbava

U velkého množství zařízení různých výrobců bychom mohli tuto část odbýt s tím, že je prostě zařízení vybaveno operačním systémem Windows Mobile 6.1 Professional a ten všichni znáte, takže vlastně není důvod o něm něco dalšího psát. U zařízení od HTC to opravdu neplatí, jelikož výrobce na tuto část extrémně dbá a se základním vybavením systému se rozhodně nespokojí. Prostředí přizpůsobuje k prstovému ovládání, doplňuje ho o důležité a praktické aplikace a mnoho různých dalších drobných doplňků a vylepšení.

Hned první aplikací od HTC se kterou se po prvním spuštění setkáme, bude utilita pro automatické nakonfigurování datových přenosů pro vašeho operátora. Pokud jsme již do zařízení vložili SIM kartu, bude země a operátor identifikován sám a výběr jen potvrdíme. Já jsem ho potvrdil také, přestože nemám žádný datový tarif a po pár minutách prohlížení systému mi už přišly informační SMS o odečtení desítek a později stovek korun za datové služby GPRS a 3G. Celkem si dovedu představit, co by se stalo, kdybych se omylem rozhodl načíst třeba celou internetovou stránku. Jsem si celkem jist, že operátoři vydělají na těchto omylech nemalé peníze. Datové přenosy přes mobilní sítě jsem si tedy hned následně zakázal. Pokud tedy datový tarif nemáte, nenechte si je automaticky konfigurovat raději vůbec, můžete tak učinit v případě nouze později. Pokud datový tarif máte, ušetří vám to mnoho práce a ručního nastavování.TouchFLO 3D

Nejvýznamnějším počinem od HTC je věc nazývaná TouchFLO 3D, kterou se zároveň výrobce i nejvíc chlubí. Jde vlastně o obrovsky rozsáhlý plugin pro obrazovku Dnes, který na mnoha záložkách umožňuje používat hlavní funkce zařízení jediným prstem. Navíc hezky vypadá a spolu s černým tématem působí velmi decentně. Je až překvapivě plynulý (díky tomu, že je v podstatě celé TouchFLO 3D načtené stále v RAM). Na druhou stranu už ale díky němu nemůžeme použít součastně žádný další plugin (bez dodatečných aplikací) a taky je hlavní příčinou, proč nelze běžně otočit orientaci displeje mimo Operu nebo Album.

První domovská záložka „Home“ slouží k zobrazení hodin, datumu a alarmu. Zároveň obsahuje rychlý odkaz na historii hovorů, defaultní propracovaný Windows Mobile kalendář a při tahu prstem směrem nahoru uvolní velké překlápěcí hodiny místo nadcházejícím událostem a dalšímu. Na následující záložky můžeme přejít jejich stiskem (HD nám přechod potvrdí odezvou v podobě krátké vibrace, stejně jako při stisku spodních dotykových tlačítek) nebo uchopením a tažením. Na záložku „People“ si můžeme přidat vlastní oblíbené kontakty včetně fotografií, tahy prstem mezi nimi přecházet, zobrazovat detaily, vytáčet je a další. Záložka „Messages“ slouží pro zobrazování doručených zpráv, tahy mezi nimi můžeme stylově přecházet a stiskem přejdeme do defaultního Windows Mobile zobrazení. Tlačítkem v pravém vrchním rohu můžeme vytvořit novou zprávu. Záložka „Mail“ dokáže to samé, avšak pro e-maily, náhledy zpráv jsou zobrazeny jako obálka. Záložka „Internet“ obsahuje především velký zástupce pro spuštění kvalitního internetového prohlížeče Opera Mobile (Internet Explorer Mobile je v systému obsažen také) a zástupce na oblíbené internetové stránky. Úplně nová je v případě HTC Touch HD záložka „Stock“ s akciemi, na které si můžeme nastavit ty požadované a sledovat je. Záložka „Photos and Videos“ umí procházet obrázky a videa v zařízení ve 3D, klikem je zobrazíme v Albu, které lze použít k prohlížení pomocí gest a dalšímu zpracování. Ikonkami v pravém horním rohu lze zapnout buď fotoaparát, nebo kameru. Záložka „Music“ slouží k přehrávání hudby, tahy můžeme přecházet mezi skladbami, nechybí 3D zobrazení obrázků alb. Stiskem „Library“ lze spravovat veškerou hudbu v zařízení na několika záložkách, mezi kterými se přechází stejně, jako mezi těmi hlavními v TouchFLO 3D. Záložka „Weather“ umí zobrazit aktuální počasí s líbivými obrázky a animacemi včetně předpovědi na další čtyři dny, což je u HD další novinka. Předposlední záložka „Settings“ umožňuje základní nastavení systému, komunikace a samotného TouchFLO 3D. Poslední záložka „Programs“ obsahuje rychlé zástupce na oblíbené programy, které si můžete samozřejmě libovolně přidávat.TouchFLO 3D by si zasloužilo samostatný článek, jelikož se dá rozebrat opravdu značně hlouběji. My se ale musíme věnovat i dalším, neméně podstatným softwarovým součástem systému.

Telefonování a zprávy

Obrovskou práci odvedli v HTC v oblasti hlasové a video komunikace. Jak jsem již psal, nespoléhají se na základní, už tak dobré schopnosti systému. Můžeme začít třeba popisovanou záložkou „People“ v TouchFLO 3D. Když vytočíme hovor, zobrazí se nám obrazovka, kterou má celou na svědomí HTC. V průběhu hovoru můžete často dostat potřebu provést nějakou akci, všechny tyto nejběžnější akce jsou teď snadno použitelné, jde o možnost přidržet hovor, spojit hovor s dalším účastníkem (konference), vstoupit do nové poznámky k hovoru (lze provést také vytažením stylusu), ztlumit hovor, přepnutí na hlasitý reproduktor a vstoupit do kontaktů. Jak už bylo zmíněno, jakmile volaný přijme hovor, HD nám o tom dá vědět zavibrováním a vypne displej, abychom některé volby neprovedli nechtěně. Pokud jsou chtěné, lze samozřejmě displej aktivovat.V případě příchozího hovoru dostaneme opět vylepšenou obrazovku od HTC. Samozřejmostí jsou informace o volajícím, popřípadě fotka (pokud ji máme uloženou) a stylový způsob přijetí nebo odmítnutí hovoru: Můžeme táhnout pouvníkem vlevo pro přijetí, nebo vpravo pro odmítnutí. Pochopitelně lze použít i tlačítka pod displejem. Dále máme možnost ztišit vyzvánění nebo odmítnout hovor s tím, že následně rovnou zašleme volajícímu přednastavenou SMS (například že jsme zaneprázdněni a nemohli jsme proto hovor přijmout). Po přijetí z naší strany probíhá hovor stejně, jako bylo popsáno v předchozím odstavci. Pokud nám volalo číslo, které nemáme v kontaktech, bude nám po skončení hovoru nabídnuta možnost jeho uložení.Co se týče procházení seznamu, můžete zapomenout na defaultní číselnou klávesnici Windows Mobile. Byla nahrazena novou a lepší od HTC. Lze na ní normálně psát a vytáčet čísla, na principu T9 ale zároveň i vyhledává v seznamu. Dole na ní najdeme tlačítko pro přepínání klasického a video hovoru, takže potom dojde namísto hlasového vytočení k video vytočení. V průběhu video hovoru máme k dispozici standardní volby, jako u ostatních video telefonů (vypnutí své kamery, přepínání mezi přední a zadní, přepínání malého a velkého zobrazení...). Pokud vytáčení video hovoru z nějakého důvodu selže, budeme oknem dotázání, zda chceme vytáčení zopakovat, uskutečnit klasický hlasový hovor či poslat SMS nebo MMS.Jediným zásahem HTC do SMS a e-mailů je jejich zobrazení v TouchFLO 3D, pro jejich tvorbu a správu využijeme defaultní aplikace ve Windows Mobile. Ani do MMS nezasahuje HTC, nicméně byla použita aplikace od ArcSoftu. Já osobně MMS nepoužívám, ve skutečnosti ani nechápu jejich význam (vzhledem k ceně za zprávu). Editor jsem ale samozřejmě vyzkoušel a obsahuje spousty zajímavých možností pro tvorbu interaktivní multimediální zprávy.

Díky všem zmíněným novým vlastnostem přibývají i v nastavení nové záložky s novými volbami, které umožňují vše konfigurovat podle vašich potřeb a představ, včetně možnosti úplné deaktivace některých částí.Pokud si své telefonní kontakty přineseme na SIM kartě, nechybí aplikace „SIM Manager“ pro jejich správu a kopírování do zařízení. V klasickém seznamu kontaktů jsou sice zobrazeny taky, ovšem třeba do TouchFLO 3D pro rychlé vytáčení je přidat nemůžeme, dokud jsou na SIM kartě. S telefonováním ještě souvisí aplikace „Voice Speed Dial“, o které jsem už psal v souvislosti s faktem, že je defaultně namapovaná na jediném mapovatelném prvku zařízení - dlouhé podržení vytáčecího tlačítka. Umožňuje automatické vytáčení čísel v kontaktech nebo na SIM kartě a dokonce i spouštění aplikací. Jen si předem musíme nahrát hlasový záznam.Fotografie a videa

Teď se vrátíme k pojetí fotoaparátu, o kterém už také byla řeč při popisu konstrukce zařízení. K ostření je totiž použit u mobilních zařízení nevídaný prvek - ostření na místo, které při náhledu označíme prostřednictvím dotykového displeje. To je přímo skvělá vlastnost, protože ostření pouze na střed nebo do průměru není vždy vyhovující, takhle jen stisknete objekt, který chcete míst ostrý, optika zaostří a vy stiskem jiného tlačítka vyfotíte. Výsledné fotografie mají rozlišení až 2592 x 1944, což je skutečně přes 5 milionů pixelů. Pokud chcete fotit na širokoúhlý režim (to na displeji vypadá lépe), je obrázek „ořezáván“ na 2592 x 1552, což už 5 milionů pixelů není. Některé digitální fotoaparáty dokážou automaticky otočit fotografii, pokud fotíte nastojato. To dokáže samozřejmě i HD díky svému pohybovému senzoru, fotografie jsou tak vždy ve správné orientaci.

Ukázkové fotografie

Ukázkové fotografie byly z recenze přesunuty. Nyní je jim věnována celá galerie. Najdete v ní testy fotoaparátu za různých podmínek a nechybí ani ukázkové video pořízené přímo HD.Se záznamem videa, které můžeme pořizovat v maximálním rozlišení 352 x 288, to není tak růžové, jako s fotografiemi. Jde o formát MPEG4 nebo H.263 se 17 obrázky za vteřinu. To už v dnešní době nikoho nenadchne, žádná hezky vypadající videa tedy z HD nedostanete. Stejně tak nepřekvapí, že se zaostří pouze při startu natáčení, poté už se nepřeostřuje.

Pro samotné pořizování fotografií a videí je přítomna velmi propracovaná aplikace. Fotit můžeme jen v ležatém režimu (samozřejmě v tom otočit zařízení na stojato nám nic nebrání), hlavní rozhrání umožní stiskem některého místa scény provést popisované ostření a stiskem hlavního tlačítka vyfotit (provede se opětovné ostření, ozve se šílený zvuk - ten lze vypnout) a fotografie se uloží. Pak dostaneme možnosti fotografii smazat, zobrazit v Albu nebo rovnou odeslat (buď MMSkou nebo e-mailem). Jako spoušť není možné použít žádné fyzické tlačítko (žádné tu není), jsme tedy odkázáni pouze na dotykový displej. Když kameru určitou dobu nepoužíváme, vypne se a pro její opětovnou aktivaci musíme stisknout displej.Všechny další možnosti se zobrazí až po stisku placatého tlačítka pod spouští. Zobrazí se nám zbývající počet fotografií nebo možný čas záznamu videa, tlačítka pro digitální zoom a spodní lišta, která umožňuje přechod do Alba, zobrazení nabídky módů focení či natáčení a vstup do nastavení. Můžeme fotit panorama skládající se z několika po sobě jdoucích následně spojených fotek, používat témata, speciální módy pro obrázky do kontaktů nebo videa do MMS. Samozřejmostí je volba rozlišení fotografie, autospoušť, přepínání zadní a přední kamery, nastavení bílé a světelnosti. V podrobném nastavení můžeme volit desítky dalších voleb, jako je umístění, efekty, kvalita, pomocné body, ostření a další. Celý popis by byl zase na samostatný článek.

Aplikace Album nám umožňuje v celoobrazovkovém režimu hotové fotografie a videa prohlížet, odesílat (videa i uploadovat přímo na YouTube) a spravovat. Orientace displeje se zde řídí podle fyzického naklopení zařízení. Při přehrávání videa oceňuji možnost přepínání mezi režimy zobrazení (video se ořízne a je přes celý širokoúhlý displej, zmáčkne nebo zobrazí v originálním poměru s tím, že jsou po stranách prázdná černá místa). Můžeme si nastavit oblíbené album (složku), která se bude zobrazovat na záložce s obrázky a videi v TouchFLO 3D.Zadávání textu

Bez klávesnic od HTC bychom v podstatě neměli možnost zadávat text bez stylusu. K dispozici je plnohodnotná QWERTY klávesnice, kompaktní QWERTY klávesnice, kde jsou na každém tlačítku dva znaky a klasická telefonní klávesnice, kde jsou na každém tlačítku tři nebo čtyři znaky. Praktické je tlačítko pro přímé vypnutí T9 bez jakéhokoli vstupu do nastavení, česká T9 obsažena není (je nutné doinstalovat) a i když můžete vybírat z velkého množství symbolů, naše podivné znaky s diakritikou všechny nenajdete, bez lokalizace si tedy moc českého textu nenapíšete.Klávesnice je díky možnosti psaní prsty rozměrná, to na druhou stranu zmenšuje místo, na kterém vidíme samotné zadávané informace. Kvůli velkému displeji je však toto místo větší než běžně a velikost klávesnice proto tolik neomezuje. Při psaní se stisknutý znak zvětší, prstem můžeme táhnout a případně se opravit, než napíšeme ten požadovaný. Dlouhým stiskem klávesy se napíše druhý znak na tlačítku. V zařízení nechybí ani další defaultní Windows Mobile způsoby zadávání textu a klávesnice.

Přestože je psaní prsty na HTC Touch HD díky velkému displeji relativně pohodlné a přesné, nikdy se nevyrovná přítomnosti fyzické plnohodnotné klávesnice. Softwarová stačí na SMS, krátký e-mail či zadání adresy do prohlížeče. Na nějaké dlouhé texty ale můžeme zapomenout, protože je psaní prostě pomalé.

Další aplikace

Ostatní výrobci by se mohli ze softwarové vybavenosti zařízení od HTC poučit, je totiž tak rozsáhlá, že v krátkosti nedá popsat. Můžeme zmínit třeba předinstalovaný „Adobe Reader LE“ pro čtení PDF dokumentů, „Audio Booster“ umí s připojenými sluchátky ekvalizovat zvuk, „Comm Manager“ se stará o datová připojení, zástupce „Java“ spustí Esmertec Jbed pro Javové aplikace, „JETCET PRINT 5“ je skvělá, již popisovaná, aplikace pro tisk na sdílených síťových tiskárnách, „MP3 Trimmer“ umí zkrátit MP3 skladbu pro účel vyzvánění, „RSS Hub“ je kvalitní čtečka RSS, „Streaming Media“ dokáře streamovat hudbu nebo videa z internetu, „Voice Recorder“ je určen k záznamu hlasu, „WorldCard Mobile“ dokáže pouhým vyfocením převést do textu a uložit do kontaktů libovolnou vizitku, „Zip“ pracuje se stále používaným komprimačním formátem, „Remote Desktop Mobile“ se dokáže připojit ke vzdálené ploše (což na WVGA vypadá už opravdu použitelně) a nechybí ani skvělá hra „Teeter“ využívající pohybový senzor a vibrace.Mnohem větší „další“ aplikací je přítomná Opera Mobile, která též využívá vibrační odezvy a pohybový senzor k určení naklopení displeje. Je vůbec jedním z nejschopnějších mobilních prohlížečů, stránky zobrazuje ve většině stejně, jako její stolní verze. Umožňuje plynulé přibližování a oddalování, zobrazení v záložkách a další. Na posledním screenu je klasický Internet Explorer Mobile, který již dnes mnohým moderním stránkám nestačí (samotné Windows Mobile Downloads se v něm zobrazuje dobře, protože je optimalizováno i právě pro mobilní IE ;o).Opravdu skvělá je aplikace na přehrávání videí ze známého YouTube. Nejprve jsem čekal nějaké jednoduché zobrazování nekvalitních verzí videí, ale vylezl z toho opravdu plnohodnotný a propracovaný nástroj na vyhledávání a přehrávání celého YouTube. Můžete přehrávat verze ve vysoké kvalitě, stejně jako videa v Albu se umí přizpůsobit širokoúhlému displeji, vyhledávání je kvalitní, můžete zobrazovat popis, podobná videa, další videa od daného uživatele a téměř vše, jako v případě zobrazení ve stolním prohlížeči. Jde bezkonkurenčně o nejlepší mobilní YouTube aplikaci, se kterou jsem se měl čest setkat.V systému najdeme mnoho dalších doplňků, za kterými stojí HTC. Jde například o jednoduchý Task Manager, který umožňuje aplikace vypínat křížkem, na hlavní obrazovce mezi nimi přepínat, ukončit všechny běžící a podobně. Potěšující je stejně tak odstranění bariéry při snaze prstem označit některou ikonku vpravo na liště start, nyní se nám po stisku tohoto místa všechny zobrazí na celé obrazovce a my si vybereme tu požadovanou. Změna hlasitosti probíhá také na celé obrazovce, můžeme snadno zvolit úplně tichý nebo vibrační režim. Vyhledávání v kontaktech je doplněno o postranní panel s abecedou, díky které lze rychle přeskočit na kontakty začínající vybraným písmenem. Za možností rolovat v nabídkách (a dalším) pouze prstem namísto nepraktickými malými posuvníky může taky HTC, je to maličkost, ale bez ní bychom byli odkázáni v některých místech systému na použití stylusu.Velmi užitečná vlastnost je také možnost zvolit způsob spojení ke stolnímu počítači. Jakmile připojíte kabel, lze se rozhodnout, zda chcete běžně synchronizovat s ActiveSync/Windows Mobile Device Center, připojit kartu zařízení jako Mass Storage (pro rychlejší přenos souborů - v zařízení se karta na dobu připojení odpojí) nebo přímo sdílet internet (použít zařízení jako modem). Všechny možnosti jsem vyzkoušel a fungují bez problémů.


4. Závěr

V průběhu testování jsem se bál, že se k závěru snad ani nedostanu. HTC Touch HD je zařízení, o kterém by se toho dalo napsat mnoho a ještě více. Přináší do světa Windows mobile skutečné inovace a to v hardwarové i softwarové oblasti. Zajímavé je, že jsem jím byl po celou dobu nadšen a vlastně vnitřně pořád fascinován. To jsem každým novým zařízením, ale tento pocit většinou po určité době ustoupí a zařízení se stane prostě tak nějak „normální“ i když mu všechny schopnosti a vlastnosti zůstaly. Někdy se taky stane, že narazím na něco, co mi vyložené vadí nebo nevyhovuje a u HD se mi to nestalo. Teď už vás určitě napadlo - mnoha uživatelům bude vadit nedostatek tlačítek. Ano to, nejspíš bude, nejhorší bude absence směrového tlačítka, protože ho některé aplikace přímo vyžadují. Na obsluhu systému ale potřeba nejsou a ony „vyžadující aplikace“ jsou především hry, takže pokud nehrajete, tak vám to zas tak moc vadit nebude. Žádná programovatelná tlačítka jsou vlastnost a dá se žít skutečně i bez nich.

Jestli nepotřebujete fyzickou plnohodnotnou klávesnici, je HTC Touch HD momentálně to nejlepší, co lze v oblasti Windows Mobile mít (v době psaní recenze). HD je multimediální bomba, na velkém a jemném displeji si vychutnáte filmy, stejně jako plnohodnotné prohlížení internetu. Každému samozřejmě vyhovuje něco jiného a dokonce ne každý potřebuje všechno, takže je na každém, aby se rozhodl; já doufám, že jsem vám HD recenzí dostatečně přiblížil a dal vám tu možnost.

Místo zdlouhavého vypisování výhod a nevýhod ještě shrnu v bodech vystupující klady a zápory:

+ Obrovský displej s velkým rozlišením
+ 5 Mpx kamera
+ 3,5 mm Jack
+ Dostatek operační paměti
+ Skvělá softwarová výbava
+ 8 GB microSD v balení

- Žádná mapovatelná tlačítka a směrové tlačítko
- U kamery chybí přisvětolvací dioda
- Tlačítko pro reset a slot pro microSD pod krytem
- Málo úložného prostoru (ROM) v zařízení
- Poměr displeje nemusí být kompatibilní se všemi aplikacemi
- Pomalejší obnovování pozice u GPS

A úplně nakonec ještě fotografické porovnání s některými dalšími (rozdílnými) zařízeními: